Kalifornia

 
Cesta v apríli 2004
San Francisco
Hlavné mesto Sacramento
Northern Gold Country - Zlatá horúčka
Owens Valley a Bodie Ghost Town
Route 66 - Roys Cafe and Motel
Reštaurácia v púšti a mestečko Baker
Fotoalbum
Cesta v marci 2001
Hlavná stránka
Púšte a Joshua Tree NP
Highway 1, Big Sur a Hearst Castle
Národný park Sekvojí
San Francisco
Las Vegas, NV
Grand Canyon, AZ
Fotografie ma nepotešili
Juhozápad USA 2002 - 2004
Východné pobrežie USA

Linky:
rezervácie ubytovanie, autá ai.
Lonely Planet Guide - USA
Alamo Rent a Car
Národné parky - USA

foto a text: Vlado Branko
URL:  www.vlado.branko.eu
e-mail:
hjem domov

San Francisco

kliknutím na obrázok si ho zväčšíte

Geary St v centre San Francisko
Geary St v srdci mesta
V San Francisco sme bývali v najcentrovitejšom centre, 4 minúty chôdze od stredu mesta a konečnej zastávky hlavnej trate lanoviek. 1. deň sme si dali poldňový okruh po meste. Toto nás naučil jeden známy, skúsený cestovateľ a dlhoročný pracovník Čedoku. Človek môže mať sebelepšieho sprievodcu po meste, mať pripravený zoznam toho, čo chce vidieť - okruh robený profesionálnou firmou ho efektívne dovedie na tieto i iné miesta, bez hľadania parkovania, či blúdenia ulicami. Okruh urobí návštevníkovi prehľad o pamätihodnostiach a na základe toho sa dá vybrať, kam sa chceme pozrieť individuálne. V USA sme sa stretli len s vysokoprofesionálnymi a zábavnými sprievodcami, ktorí okruhu dodávajú ďalšiu zábavnú dimenziu.
 
Panoráma mesta z Coit Tower
Panoráma mesta z Coit Tower
Šofér, ktorý obrovský autobus bravúrne preplietal hustou dopravou san franciskských ulíc a pritom robil výklad, oboma rukami do uličky ukazoval obrázky v nejakej knihe, rozprával talianskou američtinou. Bola to časť jeho interpretácie, v San Francisco žije veľká talianska komunita, ale keď sme sa ho niečo spýtali pri eventuálnej zastávke na okruhu, odpovedal normálnou američtinou.
V San Francisko nás fascinovala mnohorakosť počasia. Samotné mesto sa rozkladá na menšej ploche než Bratislava, raz sme si v novinách nalistovali predpoveď počasia pre dnešok. Noviny hlásali teploty od "mid 40°F to mid 80°F", čo v našich stupňoch dávalo absurdný rozsah od 6°C do 29°C. A tak aj bolo. Domáci hovoria: Dress in layers - obliekajte sa vo vrstvách.

 
Women's Building in Valencia
Women's Building v štvrti Valencia (vidíte ma na fotografii?)
Veľmi sme sa bavili na absurdnom oblečení ľudí - dievčina v hrubej páperovej bunde, ale s holými nohami a sandálmi, chlapík v šortkách a tričku trasúci sa v studenom severáku. Podľa oblečenia bolo vidno, z ktorej štvrte ľudia prišli. Teplotu v meste ovlivňuje každodenná invázia studenej hmly od chladných vôd Tichého oceánu. Mesto sa rozkladá na 29 kopcoch, cez ktoré sa táto studená hmla jednoducho nedostane, a za nimi je väčšinou teplo a krásne. Ale tichomorské pobrežie mesta, okolie Golden Gate mosta a parku, a niektoré štvrte pri zálive, majú mrazivé a veterné popoludnia. Známe pohľadnice San Francisca ukazujú mrakodrapy centra trčiace z hustej hmly, či podobne trčiace nosné veže visutého Golden Gate mosta. Vyzerá to ako majstrovstvo fotografov vystihnúť taký magický deň, pravdou je, že to je skoro každodenný fenomén.
 
Tien Hou chrám v cínskej stvrti
Tien Hou chrám v čínskej štvrti
Zaujímavým zážitkom bola čínska štvrť, ktorú sme každý deň prechádzali trolejbusmi - človek ako keby bol v modernom čínskom meste. Vo viacerých parčíkoch sme boli svedkami Tai-chi cvičenia. Často starší Číňania, v šedivých vyťahaných oblekoch typu Mao-Tse-Tunga robili pomalé pohyby a dychové cvičenia, aj rovno na chodníkoch. Potom zobrali nákupnú tašku a išli si za svojimi záležitosťami.
Pozreli sme si Tien Hou chrám uprostred čínskej štvrte. Z malej uličky sa vošlo do slepej uličky, ktorá ani na mapách nebola. Vyšľapali sme na 4. poschodie domu, kde namiesto jedných dverí bola mreža. Zazvonili sme, prišiel civilne oblečený Číňan a pustil nás dnu. Vo velikánskej izbe boli väčšie i menšie oltáre, na niektorých svietili sviece a horeli kadidlá. Jediný zamestnanec rýchlo aranžoval ovocie na oltári na balkóne, doniesol tam chlieb a sliepku. Nás si nevšímal. Bola tam tabuľka zákaz fotografovania. Spýtal som sa zamestnanca, či by som si aspoň fotografiu z balkóna smel urobiť. Možno mi nerozumel, a ja tiež neviem, čo zahundral, takže aspoň balkón s oltárom a holubami vysoko nad rušnými ulicami čínskeho mesta som si zvečnil. V blízkom obchode sme si nakúpili exotické kadidlá, tie sú však veľmi silné, dokonca sme ich museli dať preč z obývačky, lebo aj cez krabicu to bola trochu omamujúca vôňa.

 
The Rock - Alcatraz
The Rock - Alcatraz je vidno odvšadiaľ
Už som spomenul trolejbusy, podobné našim - na mape mesta i domáci ich volajú autobusy, je ich veľmi veľa, na mnohých linkách, a nezriedka aj tak plné. V kopcovitom teréne mesta je elektrika nielen efektívnejšia, ale aj lepšia pre životné prostredie. Lanovkou, teda električkou, sme sa viezli už pri našej prvej návšteve, je to veľká atrakcia vidieť, ako tá pozemná dráha funguje. Druhý deň sme si urobili výlet na Alcatraz. Pre záujemcov treba povedať, že lístky si treba kúpiť dopredu, nestačí byť pár dní v San Francisco a myslieť si, že prídem a lístky kúpim. Veliká tabuľa v pokladni hlása na ktorý najblizší dátum sú voľné lístky. Väčšinou je to 3-4 dni dopredu. Lístky sme kúpili cez internet.
 
V hlavnej budove vaznice
V hlavnej budove väznice
Uprostred pekného dňa sme zakývali tuleňom na móle č. 39 a nastúpili na loď. Vzdialenosť z prístavu je asi 3 kilometre. Alcatraz je v súčastnosti v správe Národných pamiatok, ako väzenie prestal fungovať v roku 1961, potom Skalu (The Rock) využívala armáda do roku 1968. Samotný objekt väznice je hore na skale, pod ním bolo bývanie pre zamestnancov, strážcov a hospodárske budovy, z ktorých niektoré sú zrovnané zo zemou.
Vo väzení sme dostali malé walkmany so slúchadlami, kde nás evokujúce rozprávanie bývalých väzňov previedlo všetkými časťami veľkého objektu. Ako väzenie to bol objekt najvyššieho zabezpečenia proti úteku. Jeho kapacita bola nejakých 290 väzňov, ale nikdy nebolo plné. Tresty si tam odpykávali najprominentnejší kriminálnici doby, ako Al Capone.

 
Hlavná budova vazenia
Hlavná budova väzenia
Z dvora väznice bolo medzi útržkami hmly občas vidieť San Francisco a pevninu. Vraj to pre väzňov bol trýznivý pocit, keď im do väznice z pevniny na Sylvestra vietor donášal z pevniny zvuky novoročných osláv, hudby a ohňostroja. Fascinovala ma cez záliv od Golden Gate mostu prichádzajúca hmla, ktorá v dosť silnom vetri občas schovala, či odkryla budovy väznice, či pohľad na San Francisco.
Keď sme o nejakej piatej Skalu opúšťali, vyhrala hmla boj s teplým vzduchom a obalila Skalu do vaty, iba budovy väznice z nej trčali.

 
Najsikmejsia ulica San Francisca - Bush St
Najšikmejšia ulica San Francisca - Bush St
V San Franciscu sme si našli aj najšikmejšiu ulicu v meste so sklonom 31.5°, Bush St medzi Powell St a Honey St. Keď sa človek díval z hora, auto ku svahu prišlo, zabrzdilo, zaklonilo sa dopredu a v okamihu zmizlo pod úrovňou ulice.
Curb Parking - je na to aj dopravná značka, prikazujúca tento spôsob parkovania áut. Zaparkujete pri chodníku a potom predné kolesá natočíte proti obrubníku chodníka a auto spustíte, aby sa koleso oprelo o obrubník a v prípade uvoľnenia ručnej brzdy nepustilo auto dolu kopcom. Dopravná polícia to často kontroluje a udeľuje mastné pokuty.

 
Columbus Ave v talianskej stvrti North Beach
Columbus Ave v talianskej štvrti North Beach
Jedným z našich zážitkov boli raňajky v kaviarni Trieste, čo sme si zopakovali aj v deň odletu z USA. Malý, ošuntelý lokál na rohu ulice v talianskej štvrti North Beach s desiatimi stolmi, kde nikto neobsluhoval. Pri vchode bol pult s fantastickými pekárskymi výrobkami, za pultom sa svižne obracala namosúrená pani s pomocníkom a robila rozličné kávy. Pred pultom bola rada 5-8 ľudí. Všimli sme si, že ľudia si brali koláčiky, pani im robila kávy, bez toho, že by si objednávali, ona už o každom vedela, ten chce cappucino, ten machiato, ten čiernu. A zákazníci platili, koľko sami vedeli. Na zašlej stene bola freska nejakého stredozemného prístavu s mestom, asi Trieste. Na nej však boli kopy fotografií z minulosti kaviarne, Bill Cosby tam čapuje pivo, svetoznámy tenor tam spieva v plnom lokále, známi spisovatelia, politici a iní slávni návštevníci. Hostia v lokále boli ponorení do rozsiahlych novín, ale ked si niečo medzi sebou prehodili, bolo vidieť, že sa všetci poznajú. Pri druhej návšteve Erika zistila, že je v záchode vypálená žiarovka. Urgovala to u pomocníka, ten povedal, že sa podíva, či nemajú náhradnú. Vrátil sa za okamih a povedal, že nemajú.

Oficiálna strana
San Francisco
Alcatraz

 

Upravené vo septembri 2004
copyright 2000-2010 © Vlado Branko