Kalifornia

 
Cesta v apríli 2004
San Francisco
Hlavné mesto Sacramento
Northern Gold Country - Zlatá horúčka
Owens Valley a Bodie Ghost Town
Route 66 - Roys Cafe and Motel
Reštaurácia v púšti a mestečko Baker
Fotoalbum
Cesta v marci 2001
Hlavná stránka
Púšte a Joshua Tree NP
Highway 1, Big Sur a Hearst Castle
Národný park Sekvojí
San Francisco
Las Vegas, NV
Grand Canyon, AZ
Fotografie ma nepotešili
Juhozápad USA 2002 - 2004
Východné pobrežie USA

Linky:
rezervácie ubytovanie, autá ai.
Lonely Planet Guide - USA
Alamo Rent a Car
Národné parky - USA

foto a text: Vlado Branko
URL:  www.vlado.branko.eu
e-mail:
hjem domov  



Opísať náš 14-denný pobyt v Kalifornii dvoma slovami je "úžasné a únavné".
Za 14 dní sme prejazdili 4.366 km, spali sme v jedenástich moteloch či hoteloch. Ani jeden deň sme hotel neopúšťali neskôr než o 08.30. Erika okrem večerov v Las Vegas, San Francisco a Los Angeles už o ôsmej tvrdo spala. Ja som si ešte robil poznámky, a hlavne pripravoval program ďalšieho dňa. Dobrým pomocníkom mi bola 900 stranová kniha-sprievodca o Kalifornii vydavateľstva Lonely Planet. Pred cestou som stihol prečítať asi 500 strán.


 

Moja najsvätejšia filozofia - "všechno je jinak" sa v plnej miere potvrdila. Mnohé z obrazov, ktoré som si o Amerike a Kalifornii urobil z filmov, a o ktorých som "vedel", že existujú iba vo filme, som uvidel a zažil v skutočnosti. V zrovnaní s kvázi socializmom bývalého Československa a pravým komunizmom Nórska, ma nadchlo to, čo som ja cítil ako čistý, individualistický a zdravý kapitalizmus.



Kalifornia má zo všetkých štátov USA najviac obyvateľov - 34 miliónov.
75% obyvateľov sa tlačí na 1% plochy Kalifornie.
Sčítanie obyvateľstva v r. 2000 nám hovorí nasledovné: v r. 1950 malo 90% obyvateľov Kalifornie biely, európsky pôvod. V roku 2000 je to už iba 47%. Podiel Latinoameričanov, (Hispancov, hlavne z Mexika) sa od roku 1950 zvýšil z 6% na 32%. Okrem toho má Kalifornia 11% obyvateľov ázijského pôvodu, čo je najviac zo všetkych štátov okrem Havajských ostrovov. Kalifornia je prvým americkým štátom, kde bieli už nie sú vo väčšine.

Skoro všade v hoteloch či reštauráciách rozprávali medzi sebou zamestnanci španielsky.

Obloha nad nami bola vždy modrá, niekedy s fotogenickými obláčkami. V Los Angeles sme zažili deň pod mrakom a sobotňajšie poobedie v smogu. Bolo horúco a slnečné lúče sa predierali cez rozptyľujúce šedivé ovzdušie.

Veľký dojem na mňa urobila dopravná disciplína Američanov. Na prázdnych a širokých cestách bola najviac 65-ka (105 km/h), len na zopár diaľniciach som sa stretol s 75-kou (122 km/h). Nespomínam si, že by sme videli niekoho ísť oveľa rýchlejšie.
 

Upravené v júni 2001
copyright 2000-2010 © Vlado Branko